ד"ר חיים היילפרין

מומחים » ד"ר חיים היילפרין
אינדקס מומחים בבתי משפט
ד"ר חיים היילפרין

כתובת: רח' הבנים 12, באר יעקב

ניסיון מקצועי: 30 שנה

מספר רישיון: 03842

ד"ר היילפרין הוא פסיכולוג קליני שעשה את הדוקטורט באוניברסיטת ניו יורק בסטוני-ברוק, ארה"ב (1984) ומוכר כמומחה קליני בישראל ובמספר מדינות בארה"ב (מ-1987). ד"ר היילפרין הוא בוחן רפואי-משפטי מוכר (Qualified Medical Examiner) בתחום הנפשי בקליפורניה, וכתב מאות חוות דעת רפואיות-משפטיות לגופים שונים.

ד"ר היילפרין מנהל את השירות הפסיכולוגי במ.מ. באר יעקב (מ-2004) ובעל פרקטיקה פרטית מזה קרוב לשלושים שנה.  בעבר, ד"ר היילפרין היה פסיכולוג ראשי במרכז פסיכיאטרי לנוער עבריין בקליפורניה, שירת כקצין בריאות נפש (מיל.) בצה"ל, והינו גמלאי שב"ס, שם שירת כפסיכולוג בדרגת שכר סנ"צ.  ד"ר היילפרין שימש בעבר כמנהל ויועץ במרכזים לטיפול באלימות, פגיעות מיניות והתמכרויות לסמים ואלכוהול, ומנהל את הפורומים "חרדות וטראומות" ו"טיפול משפחתי" בפורטל BeOK (מ-2007).

 

על חשיבות חוות הדעת

עורכי דין פליליים רבים סבורים שרק פסיכיאטרים יכולים לכתוב חוות-דעת קבילות בתחום הנפשי. אחרים בטוחים שחוות-דעת מעין אלה טובות בעיקר בשלב הטיעונים לעונש.  לא נכון.  האמת היא שחוות-דעת רפואית-משפטית בתחום הפסיכולוגיה עשויה לסייע ללקוח שלך יותר מכל כלי אחר בארגז הכלים.  ובמקרים רבים, חוות-דעת שכזו אפקטיבית יותר כבר בשלבים הקודמים לגיבוש כתב אישום.

כמה, אתה חושב, קיבל מורשע בעבירת סמים שיצא מבַּר וברח מבדיקת אלכוהול, חוצה רמזורים באדום כשאחריו דולקות מספר ניידות (שאף התנגשו זו בזו)?  או אדם ששדד מרכול באיומי סכין כשהוא שתוי? או צעיר שברח על אופנועו ממחסום משטרה ולא עצר עד שירו עליו?  עבודות שירות ואי הרשעה. למה? בזכות חוות הדעת.

בדומה, עורכי דין אזרחיים רבים נוטים להתעלם ממשקלה הרב של נכות נפשית בדיני נזיקין.  חבל. האמת הפשוטה היא שלצד כל פגיעה פיזית קיימת תמיד גם פגיעה נפשית. ובמקרים השכיחים יותר של פגיעה קלה יחסית, אחוזי הנזק הנפשי עולים כמעט תמיד על נזקי הגוף. בדוגמה טיפוסית נשאלה המטופלת שלי על-ידי עורך דינה, "בשביל מה את צריכה בכלל פסיכולוג?".  אותו עו"ד ראה את האור כשבית המשפט פסק לה רק 2% נכות אורתופדית אבל 50% נכות נפשית!

במקרים של תאונות דרכים בהם אני מטפל בנפגע/ת ומנוע מלכתוב חוו"ד, די ברשימות הטיפול כדי להבהיר למומחה מטעם בית-המשפט את חומרת הפגיעה. (רשימות הטיפול שלי היוו בסיס להחלטה תקדימית מ-1995 שבה הכירה שופטת ביהמ"ש העליון שטרסברג-כהן ברשימות טיפול פסיכולוגי כתעודה רפואית לצורך מינוי מומחה.)

 

 

לא קיימים מאמרים למשתמש זה

שם מלא(חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון

תוכן ההודעה